Moskva nie je drahá – prvý týždeň v Megametropole

Moskva nie je drahá – prvý týždeň v MegametropoleAk sa spomenie Moskva, každý okamžite vyhŕkne: Moskva je drahá. Posledné 3 mesiace som zháňal všetky možné informácie o Moskve a vždy som dostal len tú samú odpoveď. Nikto tam nikdy nebol a ani len nikto nepozná osobne človeka, ktorý tam strávil dlhší čas. Tak aká je teda realita a pravda o Moskve?

Zaobstaral som víza, kúpil jednosmernú letenku a rezervoval hotel na prvý týždeň. V tomto článku zhodnotím len to, z čoho sa dajú spraviť jednoznačné závery.

Porovnanie Kyjev vs. Moskva

Po Ukrajine, kde som strávil s prestávkami 4 roky, by som povedal, že ma v Moskve nič dobré nečaká. Ukrajinci o Rusoch nič dobré nepovedia.

moscow-skyscrapersMoskva je veľmi čisté, krásne a organizované mesto. Ulice ako zrkadlo, žiadna jama a doteraz som sa nestretol s nijakým pokusom o odrb. Toto boli najväčšie problémy Ukrajiny – cesty maximálne rozbité, korupcia na každom kroku, okrem centra Kyjeva bol všade bordel, hnus, špina a samozrejme typické odrbávačské pokusy, ktoré sa mi tam stávali aj niekoľkokrát denne.

Moskva má bezpochyby európsku úroveň. Na Ukrajine bola vysoká úroveň len v nočných kluboch a vo výzore miestnych devušiek. Bezdomovca v Moskve prakticky neuvidíš, no na Ukrajine ich máš kopec.

Moskva nie je drahá, Moskva je normálna

Klišé o tom, aká je Moskva drahá, nám naše média akosi nainštalovali do hláv. Môj hotel (5 minút od metra) sa nachádza iba 4 zastávky metrom od Červeného námestia. Stojí ma 120 eur za 7 dní. Od dnes mám apartmán za 1200 rubľov (17 eur) na noc, ktorý je trochu ďalej od metra, ale stále som prakticky v centre. Metro je za cenu 30 rubľov – 40 centov.

Ceny v supermarketoch sú o niečo lacnejšie ako u nás, alebo skôr porovnateľné.

V nočných kluboch sú už európske ceny – Pivo 5, kokteil 7, vstup okolo 10 eur, atď. Ale v porovnaní s Londýnom, Mníchovom a Švajčiarskom, je to stále cenovo veľmi dostupné.

Taxíky čisté a na úrovni. V nedeľu nad ránom po párty som „ulovil“ taxík rovno pred klubom: 8,1 km za 400 rubľov (5,8 eur) – veď v Bratislave platíš viac za bieleho dňa.

Ľudia v Európe majú akúsi mylnú predstavu, že všetci v Moskve jazdia na Porsche Panamera a Maybachoch. Je pravda, že zriedka uvidíš auto staršie ako 2005. rok, ale tiež tu nie sú žiadne mega obrovské a drahé autá v takej frekvencii, ako tomu bolo napr. v Kyjeve. Autá v Moskve sú porovnateľné s lepším európskym mestom.

Atraktívne ženy a nočné kluby

Moscow-metroV porovnaní s Ukrajinou to nie je až také super. Kluby v Kyjeve/Odese, vyzývavé Ukrajinky a bláznivé príbehy, ktoré tam so ženami zažiješ, tomu sa asi nič nevyrovná.

Na uliciach a v metre sú už ženy porovnateľné s Kyjevom. Veľmi príjemné a pripravené pomôcť v každej situácii.

Ak by som to mal porovnať na nejakej myslenej stupnici, tak si vezmime, že na Slovensku máš kvalitu žien nula a na Ukrajine 10. Západné veľkomestá by boli asi niekde 2 alebo 3, Moskva 9.

Zdalo sa mi, a aj miestne ženy mi to potvrdili, že Ruskí muži skoro vôbec neoslovujú ženy. Zato Ukrajinci sú baliči ako sa patrí. Možno aj preto, že muži sa viac starajú o business a na Ukrajine nemajú čo robiť, tak naháňajú ženy.

Víkend v Moskve

V piatok som prišiel do klubu Gipsy. Samozrejme, keďže je to centrum, bolo tam častejšie počuť angličtinu ako ruštinu. No a zodpovedalo tomu aj osadenstvo – väčšinou zahraniční chlapíci, sem tam nejaká atraktívna žena. No a sem tam aj nejaká menej atraktívna, ktorá vie po anglicky a tým si dvíhala hodnotu.

Nič pre mňa, tak som to po jednom pive zabalil a išiel brázdiť ulicami Moskvy. Hneď vo vedľajšej uličke ma prepadli… ako ináč, dve atraktívne ženy. Po krátkom rozhovore sme sadli do taxíka a valíme to nočnou Moskvou. Ako lemujeme krásne vysvietený Kremeľ, bavíme sa o Kyjevských kluboch. Veľmi dobre poznali aj môj obľúbený, “bažinový” klub Sorry Babuška. Vraj tam, kam práve ideme, je to veľmi podobné. “Wow” tak to je teda trefa do čierneho.

Taxikár milý, priateľský, na novej Škode Octavia. Išli sme aspoň 10 minút, čo je v noci pekných pár kilometrov. Cena: 315 rubľov (5 eur). Baby trvali na tom, že to delíme. OK!

Po zaplatení vstupného do klubu – 500 rubľov (asi 7 eur) – som ihneď vedel, že som doma. Iba Ruská muzička, žiadne anglické žumpy, ženy v presile a žiadni turisti.

Moskva - blondinkyHneď pri bare sa na mňa vrhli dve fešné blondínky, ďalšia atraktívna žena na mňa zvodne pozerala z tanečnej plochy. Slastne som sa nalieval pivom a bavil sa s ďalšími ženami pri bare. Paradise!

Účet: Prvý klub, vchod free, pivo – 450, taxi – 150. Druhý klub, vchod – 500, pivo – 300, kokteil – 500, vedľa v reštaurácii som si dal ešte kávu – 110 a keďže už bolo ráno, tak sa šlo metrom domov – 30 = 2040 rubľov, čo je asi 29 eur. Myslím že na nočnú Moskvu perfektný účet. To v Londýne som zaplatil 30 libier len za vstupné do klubu.

V sobotu som chcel navštíviť ďalšie kluby, tak som si pozrel stránku Tripadvisor. Ak tam napísalo viacero chlapíkov po anglicky, že je to super klub, tak som sa na to pozeral dosť skepticky.

Zato našiel som tam jeden klub, ktorý mal od ruských žien veľmi zlé hodnotenie. Napr. jeden z komentárov: “Hrozné. Chodia tam miestni chlapi baliť ženy a tie sa tam chodia len polonahé pretŕčať, aby ich chlapíci balili. Neodporúčam!“ Len som sa pousmial: „YES, to je ono. Tam sa ide dnes večer.“

Moje tušenie sa splnilo na 110%. Bary a kluby, ktoré mali veľmi dobré hodnotenie, boli prechlapíkované turistami a sem tam nejaká menej atraktívna žena s nápisom na tričku „I love London“. Na toto som v Moskve fakt nemal chuť. Povymetal som zopár prozápadných barov, ale vrchol bol, keď som zablúdil do Coyot Ugly – bol tam genetický odpad nie z celej Moskvy, ale hádam z celého Ruska. Malé, prozápadné neatraktívne ženy v teniskách a vyťahaných tričkách. To vstupné 350 rubľov a ten kokteil za 300, čo som ani nedopil, som si mohol odpustiť.

moskva-nightlifeZa to ten „ženami nenávidený“ bar bola opäť volltreffa: Ruská muzika a vyzývavé ženy v presile. Takto si predstavujem kvalitný bar. Stál som pri bare a čakal na pivo, keď okolo mňa prešumela vysoká peroxidová blondínka. Okamžite som ju schmatol a za pár minút sme sedeli aj s jej kamarátkami v boxe.

Účet: Prvý bar: pivo 300, Coyot Ugly, vstup 350, hnusný kokteil 300, „Ženami-nenávidený bar“, pivo 300, taxík domov 400 = 1650 rubľov, čo je asi 24 eur. No paráda. Ak to takto pôjde ďalej, tak to stiahnem pod 10 éčok za večer. Bez toho Coyotu Ugly by to už bolo len 14 eur.

Fazit: Moskva nie je drahá – prvý týždeň v Megametropole

Moskva určite nie je drahá, ako to u nás počuť na každom kroku. Ceny sú úplne normálne. Ulice čisté, bez jám.

V Kyjeve sú kluby a ženy o niečo kvalitnejšie a hlavne, je tam veľmi lacno. A tým, ako to na Ukrajine zaostalo vyzerá, máš pocit nostalgie, ako keby si sa vrátil o 30 rokov dozadu. V Moskve je to so ženami stále veľmi dobré, no už sa cítiš ako v lepšom západoeurópskom meste.

Na záver jeden perfektný tip: Drvivá väčšina žien prišlo do Moskvy z celého Ruska za prácou a aj po pár rokoch sú ešte stále viac vyplašené z Big City, ako ja po siedmych dňoch. O tých svojich dedinách, niekde na Sibíri, kde v zime padnú teploty na -55°, tie ženy s radosťou rozprávajú. Nikto sa o to nezaujíma, no ja som tým veľmi fascinovaný, keďže o rok plánujem spraviť trip po Rusku.

Hlavne mi stále nejde do hlavy, ako sa môžu v takých dierach narodiť také prekrásne ženy…

Ak máš akúkoľvek otázku, môžeš ju napísať do komentárov.

S pozdravom, Real Man

Pozri tiež

Krym – Ruský alebo Ukrajinský – nový letný paradise na obzore

Žijeme v dobe, keď už mainstreamovým médiám nikto neverí a človek v skutočnosti nemá ani …

14 komentárov

 1. Ahoj Milan,

  Da sa tam dostatocne dobre dorozumiet anglicky aj s domacimi zenami? Rustinu neovladam v podstate vobec.

  • Ahoj Jozef.

   Urcite. Myslim, ze to bude este aj vyhoda. Ja som predsa prvy rok a pol fungoval v Kyjeve bez rustiny. A to bol rok 2011, kedy este neboli tak „prozapadne“ orientovani.

   S pozdravom, Milan

 2. Ahoj LifeArtist,

  Si vies uzivat zivot! Ak nie si na potulkach po Rusku, kde mas hlavny stan na Slovensku?
  Ak teda zijes na Slovensku….

  • Ahoj Kral.

   No office mam v Berline, ale ako pises. Hlavny stan mam tam, kde prave som..;) Moje auto je sice pri Trnave, ale ak to pojde v Moskve super, tak si ho na jar beriem do Ruska.

   P.S.: Nie je to len zabava, samozrejme, ze cez den normalne makam, pisem moju knihu a odpovedam emaili – ci uz nemcom, alebo na SVK.

   S pozdravom, Milan

   • Aku knihu prave pises? Nehnevaj sa, ze sa tak vypytujem, ale velmi sa mi paci tvoj zivotny styl.
    Pracujem na tom aby som mal aj podobny. Teraz som na vyske a od buducich prazdnin budem leto vzdy travit v nejakom meste v zahranici.

    • Ahoj Kral

     Pisem moju poslednu knihu o Zvadzani v Nemcine, ktora bude este pred letom prelozena do Slovenciny, popripade do cestiny… toje predsi len vacsi trh.

     Ano pripadam si niekedy ako David Duchovny z Californication… Aj on je autor knih a zije bohemsky zivot a jazdi cabrio.

     Asi nazvem moju knihu Sovietcation..:)))

     S pozdravom, Milan

     • Mas aj nejaku knihu o svojom zivotnom style?

      Som mlady, ale uz si budujem pasivny prijem. Kupil som maly byt, ktory prenajimam a mam nan hypoteku. Splaca sa najomnikom. Ak by mi odisiel najomnik dam ho na airbnb.com

      Do tridsiadky planujem makat , dobre zarabat a vsetko investovat do nhnutelnosti. Po tridsiatke budem robit len ked sa mi bude chciet …..

 3. skus konkretizovať typické odrbávačské pokusy ,zaujíma ma to ,lebo som dostal vcelku strach :/

  • Myslis na Ukrajine?

   Pisem o tom v druhom clanku. Ono to ale ni eje nic hrozne. Je to vzdy o par grivien. Ide len o to, ze pocase cloveka nasere, ze stale si musi davat pozor jak taky pako.

   Najcastejsie Taxikary a potom v obchodoch, ked ti vydavaju, co ti tam nablokuju. Mozno aj v kluboch. AKo napr objednas si vodku a najele ti najdrahsiu aku maju a pod.

   Ale ako pisem, su to malickosti, aj keby si si nedaval pozor, tak ta odrbu tak maximalne o 20%…

   S pozdravom, Milan

 4. Ahoj Milan.Ja by som chcel íst na MS v hokeji 2016,hráme v Petrohrade.Tahá ma to tam,íst aj na ulice oslovovat nejaké babenky.S pozdravom Jozef

 5. Ahoj Milan.Bol si aj v Kalingrade?Respektívne aký je tvoj názor na toto mesto?Je to tam lepšie so ženami ako napríklad niekde v Blave?čo si o tom myslíš?

  • Ahoj Jozef.

   Nie nebol, ale ked som studoval v Berline, tak mal som 3 ci 4 (uz neviem presne, ved je tomu uz 15 rokov) spolzuciacky na Francuzcine z Kaligradu a pametam si, ze jedna bola totalna macka a dalsie tiez vycnievali nad ostatnymi babami. A to tam boli aj nejake polky a cesky. A v Kyjeve v Rige som par Russiak z Kaligradu stretol, vsetko macule, jake na SVL neuvidis…

   S pozdravom, Milan

 6. Napísal som Kalingrad,myslel som Kaliningrad.Sorry.Je to vlastne mesto v Kaliningradskej oblasti-ruské uzemie medzi Polskom a Litvou.Rozloha tohto mesta je dokonca o 150 km štvorcových menšie ako Blava a ešte aj o 30000 obyvatelov viac.Možno takéto oblasti a dalej aj Krym môžu byt zaujímavé…S pozdravom Jozef

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.