Krym – Ruský alebo Ukrajinský – nový letný paradise na obzore

Krym – Rusky, alebo Ukrajinsky – nový letný paradise na obzoreŽijeme v dobe, keď už mainstreamovým médiám nikto neverí a človek v skutočnosti nemá ani šajnu, čo sa vlastne naokolo deje. Ak sa spomenie Krym, v našich médiách je spájaný iba so slovom „Ruská anexia“. Naše médiá sa skalopevne držia pravidla, že 100-krát opakovaná lož sa stáva pravdou. Existuje internet a relatívne lacné letenky, aby si človek mohol overiť, aká je realita.

Tak som sa v prvý májový týždeň vybral s kamarátom na tento „rusmi okupovaný“ Krym, aby sme sami na vlastné oči videli a vypočuli si miestnych obyvateľov, ako to tam vlastne vyzerá a čo sa tam naozaj deje.

Navštívili sme tri najväčšie mestá na Kryme. V Sevastopole a Jalte sme pobudli jednu noc a v Simferopole dve. Najprv opíšem, čo sme tam videli a aké pocity sme zdieľali, v druhej časti rozoberiem otázky, ktoré som kládol asi stovke ľudí žijúcich na Kryme.

Simferopol

SevastopolHlavné mesto Krymu, okolo 300 000 obyvateľov. Ničím zvláštne, nudné mesto, rozbité cesty. Veď ešte donedávna to bola Ukrajina. Ale za to tam bola tá typická pohoda, ktorú cítiť v každom Ukrajinskom meste. Zatiaľ čo v Moskve, odkiaľ sme leteli, je cítiť pach metropoly – biznis, peniaze, cash. Na Kryme som sa cítil doslova ako na chate za mestom.

Navštívili sme dva nočné kluby, nad ktorými sme mali náš apartmán. Už neviem ako sa volali, ale bolo to na námestí Lenina. Keďže bol pondelok, oba boli skoro prázdne. Bolo tam len zopár žien a niekoľko chlapov s nízkou hodnotou. Čo som si okamžite všimol, bolo to (a tento fenomén pozorujem aj v Moskve), že tí chalani vôbec neboli tak drzí a agresívni k ženám, ako Ukrajinci. Na Kryme, vo všetkých navštívených mestách, ženy normálne tancovali a muži vedľa nich, akoby tam tie ženy ani neboli. Nikto ich neobťažoval, neohmatával, ako to vidieť bežne u bezočivých Ukrajincov.

Mali sme tam zopár flirtov, ale nič také svetoborné sa nestalo. Hoci všetky ženy, ktoré sme oslovili, boli veľmi priateľské. Nezdržali sme sa tam dlho, hneď na druhý deň sme išli autobusom navštíviť najkrajšie mesto na Kryme.

Sevastopol

Simferopol-lode Sevastopol-napbreznaja Sevastopol-monument2 Sevastopol-monument1 Sevastopol

 

 

 

 

 

 

 

 

Nemôžeme si vynachváliť, ako sme sa tam super a pohodovo cítili. Krásny park, nábrežná ulica a ľudia úplne v pohode. Mal som presne ten pocit, ako v Kyjeve na Kreščatiku. Zobrali privátny motorový čln a chlapík nám ukázal všetky bojové zariadenia, ktoré tam parkovali – od ponoriek, cez rôzne bojové lode, pripravené kedykoľvek vyštartovať a zaútočiť na každého, kto sa ku Krymu čo i len priblíži.

Večer sme pri pivečku pozreli smutné vyradenie Bayernu proti Atletiku (kamarát je Nemec, tak sme držali palce Bavorom) a potom zamierili do neďalekého klubu Royal. Samozrejme, bol poloprázdny, no i napriek tomu sme našli dve osamelé 20 ročné veľmi atraktívne ženy. Pri pohľade na tie ceny (400 rubľov vodná fajka, 300 rubľov kokteil, atď.) sme zobrali stôl a už sa zvádzalo jedna radosť. Nejako sa do toho zapojil vyhadzovač a barmanka, tak sme to tam zabalili a zamierili sme do klubu oproti – Butterfly Night Club.

Skoro sme padli na riť. Pri tých cenách sme samozrejme okamžite brali vodnú fajku a fľašu sektu. Prisadli sme si k dvom priateľským atraktívnym ženám. Tie ženy nám hovorili, že niektoré víkendy tam býva aj 80% krásnych žien.

Večer sa skončil, zhulení z dvoch fajok a trochu rozbití sme s kamarátom dokrivkali do apartmánu. Na druhý deň sa išlo do párty – mekky Krymu.

Jalta

Jalta-Lastovicka-Milan Jalta-Lastovicka-1Jalta-nabreznaja Jalta-Lanovka Jalta-hotel Jalta-hory

 

 

 

 

 

 

 

 

Malé, asi 150 000 mesto, pripomínalo skôr španielske mestečko na pobreží, kde hory vystupujú priamo z vody. Nádherná príroda (hoci nie som fanúšik hôr), čistý vzduch a nábrežná ulica v Jalte zanechali krásny pocit.

Spravili sme si malý výlet na Lastovičie hniezdo a potom do hôr na nejakú plošinu, kde premáva aj lanovka. Neviem, ako sa to volá, ale bolo to vo výške 1 400 metrov nad morom. Nádhera.

Večer, ako vždy, sme s taxikárom povymetali všetky otvorené kluby. Sezóna ešte nezačala, preto boli niektoré kluby, ako napr. Matrix, ešte zatvorené. Ďalšie kvalitné kluby, Nebo a Istoria, boli poloprázdne. No za to nám vyhadzovač poradil jeden karaoke bar. Nemali sme na výber, tak sme to išli risknúť. Bola to trefa do čierneho. Bolo tam toľko krásnych žien, že sa skrátka nedalo neskórovať. Perfektná a pohodová atmosféra pri vodnej fajke, fľaši vodky a zopár redbulov. Dokonalý večer, niektoré ženy tam spievali len pre nás dvoch.

Ženy na Kryme

Výzor žien a nepomer oproti mužom, ako na Ukrajine, tam nie je. Ukrajina je v tomto ďaleko No.1. No zato sa nám zdali tie baby vzdelanejšie, vyzretejšie a oveľa viac priateľskejšie. Mali perfektný prehľad o situácii a na Kryme a nerozprávali veci typu: „Putin chce zobrať Ukrajinu a EÚ“, „Ukrajina vstupuje do EÚ a potom budú u nás nemecké platy“ a podobné srandy, ktoré počuť bežne na Ukrajine.

S angličtinou to bola katastrofa. Našli sme aj zopár žien, ktoré vedeli ako tak po anglicky. V tomto článku sa budem venovať aj odpovediam asi 100 ľudí, ktorých som tam počas týchto dní vyspovedal. Rozprával som úplne s každým, koho som stretol a natrafil som na tieto zaujímavé názory.

Krym patrí Rusku alebo Ukrajine?

Hoci sami Krymčania sa viac hlásia k Rusom, tvrdia, že Krym nie je ani Ruský a ani Ukrajinský. Krym patrí Krymčanom a hotovo. Rozprávali mi, že v čase, keď patrili CCCP, bola to samostatná republika, ale akože časť Ukrajiny. V roku 1993, keď sa rozpadol Sovietsky zväz, Ukrajinci nútili Krymčanov učiť sa ukrajinský jazyk, ktorým nikdy predtým nehovorili. Mladí ľudia s tým vraj boli celkom OK, ale starí ľudia to kategoricky odmietali.

Čo im ale naozaj vadilo, bolo to, že od čias CCCP sa tam prakticky nič neinvestovalo. Samotný Krym žije a zarába prakticky len 3 mesiace v roku – Jún, Júl, August. Ináč je to stratová záležitosť. Pre Rusov má ale veľmi strategickú polohu, preto tam momentálne veľa investujú.

Plánovaná americká základňa na Kryme

O tomto si na Kryme aj vrabce čvirikajú. Každý o tom vedel a báli sa toho, ako čert kríža. Na niektorých budovách boli vraj vyvesené tabule písané v angličtine. Krymčania však nemohli dopustiť, aby na Krym vstúpili Američania.

Referendum alebo anexia

Mal som možnosť stretnúť prakticky všetky etnické skupiny, žijúce na Kryme – Rusov, Ukrajincov a Tatárov. Na moje počudovanie, medzi nimi nie je žiadny konflikt. Všetci sú pohodoví a veľmi mierumilovní.

Z toho pramení aj výsledok referenda, ktoré sa uskutočnilo na jar v roku 2014. Úplne všetci, ktorých som sa pýtal a ich známi, dokonca aj sami Ukrajinci žijúci na Kryme, jednoznačne hlasovali za pripojenie Krymu k Rusku. Mali na to tri jednoduché dôvody – nemuseli sa učiť ukrajinský jazyk, veľmi dobrá ekonomická situácia v Rusku a… čo bol najdôležitejší argument… videli, čo sa stalo na majdáne a s týmto nechceli mať nič spoločné.

Ľudia mi rozprávali o tom, ako to všetko prebiehalo. V tichosti prišli neoznačené ruské vojská a behom niekoľkých dní, bez jediného výstrelu, bolo všetko vybavené. Potom prešlo referendum a bolo.

Naskytá sa však otázka – bola to teda anexia, alebo nie. Ľudia mi to vysvetlili takto – to nie je podstatné. Rusko tam bolo vítané ako spasiteľ. I keď nemali veľmi na výber, aj tak skoro všetci hlasovali za pričlenenie k Rusku. Krymčania chceli pokoj, mier, prosperitu a žiadny bordel. To aj dosiahli.

Referendum na Kryme neprebiehalo tak, ako nám to podsúvajú média. Nikto tam nevolil pod hlavňami samopalov. Krymčania sa obávali toho, čo sa práve dialo na majdáne v Kyjeve.

Čo je tam lepšie a čo horšie

Od jari 2014 sa tam začalo opäť budovať, začali sa opravovať cesty (sám som videl nespočetne veľa stavenísk a opravy ciest), vraj pribudlo viac obchodov a zvýšila sa kvalita služieb. Sú tam lepšie platy, dôchodky, sociálne dávky, atď. Aj autá sú viac dostupné a lacnejšie ako v Ukrajine. Jediné, čo sa ľuďom nepáčilo, bol pokles turizmu a zvýšené ceny. Prakticky všetko zdraželo. Ale dá sa s tým žiť, lebo pomer zárobkov a cien sa prakticky nezmenil.

Fazit: Krym – Ruský alebo Ukrajinský – nový letný paradise na obzore

Krymčanom je prakticky jedno, či patria Rusku alebo Ukrajine.Chcú len spokojne žiť..

Krym sa dostáva do normálu. Už minulé leto vraj bolo OK, toto leto bude perfektné. A na ďalšie to už bude dovolenkový paradise. Určite sa na Krym vrátim a pobudnem tam dlhšiu dobu.

Každému by som odporučil, aby sa aspoň raz v živote šiel pozrieť na Krym. Mestá ako Sevastopol a Jalta, to musíš vidieť. Len dúfam, že čoskoro skončia tie nezmyselné sankcie, ktoré aj tak nič neriešia a budú priame lety z Európy, nie len z Ruska. Krym nie je Ukrajinský a ani Ruský.

Ak sa ti článok páči, môžeš dať lajk. Ak máš akúkoľvek otázku, môžeš ju napísať do komentárov pod článkom.

S pozdravom, Milan Marko

 

Pozri tiež

Moskva nie je drahá – prvý týždeň v Megametropole

Ak sa spomenie Moskva, každý okamžite vyhŕkne: Moskva je drahá. Posledné 3 mesiace som zháňal …

27 komentárov

 1. Bomba Milan, ty si Kráľ.

  Diky za super report. Rozsmyšľame s partiou spraviť si výlet do Ruska. Takže na Krym určite zamierime.

  SUpe rčlánky, len tak ďalej, Pali

 2. To je presne to, co som ocakaval, ze napises, kedze mas v oblube obhajovat politiku Chujla… je fajn to tam vidiet nazivo, co ti nezazlievam, ale never vsetkemu, co ti domaci povedia, lebo ludia sa tam boja hovorit pravdu a radsej ti budut mazat med okolo ust, len aby nepovedali, ako to tam naozaj je. Sam to velmi dobre viem od vlastnej rodiny, z ktorej jedna cast zije v Sevastopole a druha v Berdansku (co nastastie nie je v Kryme), ale maju stale biznis na Kryme a casto tam jazdia. A chcu ten biznis odtial zobrat prec. Nie je to uplne tak, ako pises, kedze od priclenenia Rusmi situacia sa rapidne zhorsila, dochodky isli hore, ale ceny tiez a neumerne zivotnej urovni. Ludia tam nemaju dostatok potravin, kedze je tam malo obchodov, chyba benzin, elektrinu nemaju vsade a ak aj maju, tak nefunguje stale a celkovo nalada ludi nie je taka radostna ako sa ti zda. A dost sa tam donasa medzi ludmi (ako za komancov), preto su ludia radsej ticho. Dokonca moja rodina z Berdansku tam bola tento rok na svadbe a cuduj sa svetu, ze ludia sa tam priznali, ze za Ukrajincov bolo lepsie, aj ked neboli take platy ako v Rusku, ale mali vsetkeho dostatok a aj turisti chodili vo vacsom pocte ako posledne roky. Teraz uz to tam tak ruzovo nevidia a nevedia, co bude dalej, kedze Chujlo si s Krymom okrem militarizacie nic poriadne nerobi. Doslovne serie na ludi presne tak ako to spravil aj pri Abchazku (v ktorom som bol ako maly a bolo tam skvele), Cecensku, Pridnestrovskej republike atd. To je jeho typicka politika, priclenit si uzemia, ale nechat ich v podstate napospas osudu, ze sa z nich pomalicky stavaju hladove doliny a toto caka aj Krym, ak sa niekto nespamata. Ja mam o Kryme naozaj dostatok informacii prave od rodiny, ktora tam zije a navstevuje. Par rokov dozadu tam bolo super, aj moji kamosi tam boli na Kazantipe a velmi si to pochvalovali, ale uz je to prec a teraz je buducnost naozaj neista. Ale ako som precital, mal si aspon fajn vylet a zazitky, co je len dobre.

  • Ahoj Cole.

   Nezacal si prispevok najlepsie, lebo tu ide o respekt. Je vacsia cast sveta, ktora nerespektuje Obamu, a EU-politikov, ale neurazaju sa. Nikdy by ma nenapadlo niekoho urazat. Nie je to pekne. Aj ked sa mozme bavit o tom, co ma tiez Putin na rovasi… Ale urazky prosim bokom.
   Dovol mi reagovat, aby som vyvratil tvoje tvrdenia z toho co som tam videl a co mi tam vraveli ludia:
   – „never vsetkemu, co ti domaci povedia, lebo ludia sa tam boja hovorit pravdu“ – Ani na chvilu som nepocitil, ze by z nich isiel strach. A este som prizvukoval, ze som Europan a robim si vlastny prieskum, tak mozu hovorit co chcu. Praveze boli velmi v pohode a stastni, ze nie su pod Ukrajinou. Ved len hlupak moze dnes povedat, ze by chcel byt pod Ukrajinou. Co to mas za rodinu? Tvoja rodina nevidi co sa tam deje? To je demokracia?
   – „Rusmi situacia sa rapidne zhorsila,“ – to nie je absolutne pravda… videl som to tam a aj mi to potvrdili, ze urcite to neslo k horsiemu, mozno zostalo tak ako je, alebo o nieco lepsie. Ale je tam poriadok a vidia vsetci ze sa tam zacalo budovat.
   – „nemaju dostatok potravin, kedze je tam malo obchodov, chyba benzin, elektrinu nemaju vsade“ – totalna hlupost. Zastavovali sme sa aj v malych dedinkach na ceste na Jaltu. Vsade obchody plne, vsetkeho je dostatok, vsetko funguje. Ty si asi (alebo tvoji znami) bol na nejakom inom Kryme. Ale tam kde som bol minuly tyzden vsetko perfektne funguje.
   – „a celkovo nalada ludi nie je taka radostna ako sa ti zda.“ – totalna hlupost. Bolo perfektne sa s ludmi bavit… nemozem povedat, ze by srsili energiou, alebo boli uplne v pohode.
   – “ a cuduj sa svetu, ze ludia sa tam priznali, ze za Ukrajincov bolo lepsie“ – Vies, najprv by si mal pochopit masove myslenie ludi. Ludia z principuu NIKDY, ale NIKDY nepovedia ze teraz je dobre. Vzdy budu nariakat za minulostou a je jedno aka bola a aka je pritmnost…
   – „Chujlo si s Krymom okrem militarizacie nic poriadne nerobi. Doslovne serie na ludi“ – toto zavanam silnym politizmom. Lebo ako pisem, videl som tam vela novych stavieb a ludia sami vraveli, ze sa tam konecne od 93 nieco buduje. Ze za Ukrajiny sa tam ABSOLUTNE NIC nespravilo. A tomu verim, lebo viem a to som aj videl, ze na Ukrajine sa tak isto nic od 93 (okrem Kyjeva) nespravilo.
   – „To je jeho typicka politika, priclenit si uzemia, ale nechat ich v podstate napospas osudu“ – toto je dalsia politicka veta z nasich medii. No neviem ako si priclenuje uzemia, tym ze tam pomaha etnickym Rusom, ale to je asi na dlhsie. Mali by sme sa radsej pozriet ako sa rozpina NATO a ako si ‚priclenuje‘ uzemia, hoci na papiery je to akoze suverreny stat. A tiez sa stale pytam, co tu robia v EU americania? Kde su tu etnicky americania? Na tymto by sme sa mali zamyslat a nie nad Abchazkom a Krymom. Tych nechajme na pokoji.
   – „pomalicky stavaju hladove doliny a toto caka aj Krym“ – Nie nestavaju a necaka to Krym. To by si len niektori zelali.. vsetko je tam perfektne a ide to k lepsiemu a lepsiemu.. toto jedine som ta videl a pocul…
   – „Ja mam o Kryme naozaj dostatok informacii prave od rodiny,“ tie informacie su naprosto spatne a su jednoznacne proti Rusku a Putinu. Ja nie som nejak za Putina a Rusko, alebo proti zapadu, ja len vidim, co sa s nami SLOVANMI deje, ako nas zapad kolonizuje. A to len hlupak nevidi. Ako super pre zapad a USA, ze sa Ukrajinci zabijaju a vojuju s Rusmi. Nie je nic lepsie pre nich ak Slovan bojuje protu Slovanu. Z toho si Zapad iba medli ruky a je mi z toho do placu, ze su stale ludia ako ty a tvoja rodina, ktori vidia v zapade zachrancu a Rusku agresora.
   – „aj moji kamosi tam boli na Kazantipe“ – Akych to mas vlastne kamosov? Ved to je ten najposlednejsi, najsockovejsi festival na svete. Bordel, socky, bezdaci, spina, choroby, drogy, fetaci, prostitutky… skratka ta naspodnejsia spodina Ukrajincov a Rusov a par sockovych zapdniarov tam chodila dobre sa zdrogovat, kde ich nikto nenahanal – mam od tial tie najlepsie Informacie od viacerych ludi. Ak sa chceli ludia na Ukrajine a v Rusku kvalitne a na urovni zabavit, tak jednoznacke Odessa.

   Cely tvoj prispevok nema ale ziadnu vahu, lebo to nie je tvoj nazor, ale prebrany nazor tvojej rodiny.
   Tvoja rodina je jedna vec, ale je to len par ludi, ktori su VELMI ale VELMI proti Rusku a Putinu. Tazke ich neber za smerodajne a naozaj si kup lentenku a chod sa tam pozriet sam. Inak je to len mlatenie prazdnej slami.

   S pozdravom, Milan

  • Ahoj, prepáč, ale dávaš tu trochu bullshity … Abchazko a Čečensko??? Kámo kedy si tam bol naposledy? Si pozri, ako vyzerá Čečensko dnes, to Bratislava vyzerá oproti Groznemu jak stoka a ekonomika dostáva obrovské dotácie na rozvoj. Amíci tam podporovali teroristov kvôli zásobám ropy. Samozrejme, že časť z toho cicá Ramzan Kadyrov, ale aspoň je to lepšie ako Afganistan. A Abchazko? Asi ti popri počúvaní propagandy uniklo, že Abchazko a Osetsko sú hlavnými dodávateľmi ovocia a zeleniny pre Ruskú federáciu, kde vďaka sprostosti (je)európskych politikov „trpia“ nedostatkom dusíkatých jabĺk a fake mlieka z Poľska. Zato tam majú kopec abchazkych a osetskych druhov ovocia a zeleniny ;) tak trošku otvor oči 😉

 3. Ahojte.Milan máš pravdu s tým Krymom.Pre ostatných ktorí nevedia tak Krym bol darovaný v 60-tych rokoch vtedajším prezidentom ZSSR Nikitom Chruščovom Ukrajine.Ked prišli Rusi na Krym ludia ich tam vítali s ruskými vlajkami.Dokonca sami chceli patrit pod Rusko čo jednoznačne potvrdili aj v slobodnom referende.Treba si uvedomit,že Ukrajina má teraz totálne prepadnutu ekonomiku.Za to si však môžu sami.Tí demoštranti na Maidane boli podplatení Američanmi.To čo píšu u nás media je jeden prozápadný podvod.A ešte k ruskému prezidentovi V.PUTINOVI by som chcel,že je to VELKý čLOVEK.Som rád,že nemal oči zatvorené ked Ukrajinskí fašisti zabíjali na východe Ukrajiny rusov.Ved im tam aj posielal každu chvílu humanitárnu pomoc,potraviny atd.Ruskí vojaci dobrovolne chodili pomôct bojovat svojim ruskím bratom,pretože sa nemohli dívat ako ich tam vraždia aj upaluju.Fakt,tam sa dialo niečo hrozné.Musel som to takto rozpísat sorry,ale chcel som sa aj zastat Ruska a prezidenta Putina-i ked on spravil a robí toho omnoho viac.

  • Ahoj Jozef.

   Nechcem aby sa toto stal politicky blog. Ale mas uplnu pravdu.

   Co sa tika toho Krymu a Chruscova. Ako som pisal, Krymcanom ani tak nevadilo, ze patrili akoze pod Ukrajinu do 93, lebo ked este bol CCCP bola to kvazi Krymska republika a nikto ich tam nebuzerovl s Ukrajinscinou , atd. A navyse ako mi hovorili starsi Krymcania, tak za CCCP sa tam investovalo. Ta buzeracia a NULOVE investovanie a nijaky pokrok zacalo az od 93 roku. Ale vtedy Rusi mali uplne ine problemi ako Krym. No a teraz, ked USA rozputala Majdan na Ukrajine, tak to predsa nemohli nechat tak… Toto bolo od americanov velmi, veeeevlmiiiii „modrooke“, ze by sa usadili na Kryme a spravili si tam zakladnu… To je az na smiech. To by sa nestalo ani v tych najkrajsich americkyh snoch.

   Mimochodom je tiez veeeeeellmiiii „modrooke“ od americanov a zapadnu, ak si myslia ze rozputaju v Moskve podobny majdan ako na Ukrajine a zvrhnu Putina. To treba trochu prezit v Rusku a clovek pochopi, cim si Rusi za poslednych 20 rokov presli. Oni vedia co je to chudoba a kto ich dostal do tohoto blahobytu, ktori tam momentalne maju… takze ak tam niekto pride zo zapadu a ide hlasat ze im nie je dobre a ze sa budu mat lepsie, takeho poslu svinskym krokom.

   Nenadarmo hovoril Oto Vom Bissmark este v 19 storoci: „Slovanov nemozno porazit, ich mozno len vyhubit.“ a to sa zial momentalne na Ukrajine deje a to chcu spravit aj s Ruskom…

   S pozdravom, Milan Marko

 4. Ahoj Milan,

  Clanok zaujimavy, ale pre mna ako bezneho Slovaka je Krym maximalne nedostupny:

  1.Neviem si predstavit cestu autom (zazil som Ukrajinske cesty)
  2.Nikde zo strednej Europy som nevidel letenky za rozumnu cenu a cestovat kvoli tomu do Kyjeva, to je na porazenie (mozno by sa dalo letiet z Mukacheva do Odessy a potom na Krym, aj ked netusim, ci su nejake kontroly pri vstupe z Ukrajiny, ake je tam zdrzanie, ake doklady je treba)
  3.Cesta vlakom Ukrajinou do Odessy a potom na Krym (skoro pol dovolenky sediet vo vlaku je frustrujuce :) )

  Maly by si nejaku radu?

  Inak k tej politike/geopolitike je dnes strasne v mode kydat na EU a USA a velebit Rusko. No ak mam hovorit za mna, tak mne EU priniesla slobodu po vsetkych strankach (bezplatne vzdelanie, pracu, cestovanie, moznosti podnikat). Neviem ako by to bolo keby bolo Slovensko vo sfere vplyvu Ruska, ale staci sa opytat rodicov ako to bolo po dobu trvania 40 rokov. Navyse je vidno , kde velebenie vychodu a zatracovanie EU na Slovensku momentalne vedie – v parlamente nam sedia bosohlavi fasisti (ano toto spolu velmi uzko suvisi az ma clovek strach co bude za 4,8,12 rokov) … Moj nazor.

  S pozdravom,

  Dusan

  • Ahoj Dusan

   No vidis, ja tvoj nazor beriem a akceptujem. A toto je problem zapadu a EU, ze neaukceptuje iny nazor. Praveze medialna propaganda je JEDNOZNACNE proti Rusku a za EU a USA. Praveze oni kydaju jedna radost.

   Ale ak sa bavime o goepolitike, tak nemozme zamienat CCCP a Rusko. A tiez nemozme zamienat EU a USA spred 2008 roku a tarez. A tiez nemozme zamienat RUsko z 90 rokov a Rusko za poslednych 7 rokov… Toto su vsetko UPLNE ALE UPLNE ROZDIELNE TEMY…

   S pozdravom, Milan Marko

   • Myslis si ze v Nemecku v 30tych rokoch nackovia na plnu hubu do medii kricali ze budu vyhladzovat „skodlivy narod“ . Je to sofistikovana hra zalozena na chorej antisemitskej konspiracii.Nevidis akych ludi ma okolo seba v parlamente? Co su to za vymlete mozgy? Ako jednoznacny dokaz su ich rasisticke statusy, fotky na socialnych sietach (dnes uz samozrejme zmazane, ale nastastie ulozene novinarmi). To snad nevies, aku maju ti ludia minulost ? (Utok pri bare Mariatchi, schvalovanie strielania migrantov tym 18 rocnym sopliakom). Vystupovanie proti SNP, hliadky vo vlakoch a la Gestapo na zaciatku slavy. Myslis si ze budu okato hlasat fasizmus do tv?Jasne ze by sli okamzite sediet, vsak zatial nie su pri moci. Ved to je chore.

    • Bavme sa radsej o Kryme a o Zvadzani. Politikov nechajme tak, nech si to vyriesia sami. Ja som prave zabookoval letenky na Sibir, takze dalsi report pojde z Krasnojarska..;) Pocul som odtial BRUTALNE Story. Krasnych zien ako maku, ktore nikdy nevideli nas zapadny svet a par ozratych rohlikov… To bude zase zurka.

     S pozdravom, Milan

  • Este by som doplnil k tym tvojim otazkam: Da sa tam dostat len letecky cez Moskvu. Ale preto pisem v nadpise, ze je to Novy paradise na obzore, pretoze tie sankcie skoro skoncia a uz sa bude dat lietat priamo… tak aby uz teraz chalani vedeli, ze to bude vazna konkurencia Odessy.

 5. Tiež si myslím, že musíme viac hájiť svoje národné záujmy a nebyť len vazal. Ale je tu otázka že byť mimo EU ako to chcú Kotlebovci by nám nepomohlo. My musíme byť atraktívna krajina pre investorov a stabilná. To, že by sme mali byť sebestačný v potravinárstve a nekupovať západný šit, s tým len súhlasím. Kupujte lokálne potraviny podporte farmárov a aj v pick upe sa to odrazí keď budete jesť kvalitu.

  • Ahoj Tibor.

   Presne tak, na milion % s tebou suhlasim. A tym dufam ze vsetkym vyvratim, ze som IBA ZA RUSKO A ZA PUTINA. Ja som za vystupenie z NATO, ale vystupenie z EU a zbavenie sa Eura mi nepripada velmi vhodne a stalo by nas to velmi vela. Aj zapad ma predsa dobre veci, treba robit obchod a byt kamosi aj so zapadom a aj s vychodom. Nemozno sa polarizovat. A treba viac podporovat Slovenske vyrobky, to je jasna vec.

   S pozdravom, Milan

 6. Zdravím Vás priatelia.Neviem spravit link,sorry.Ale chcel by som,aby ste si pozreli jedno video na youtube,ako to bolo s Krymom a podobne.Perfektne vysvetlené.Dozviete sa tam zaujímavé veci.Dajte si do googlu:youtube SERGEJ CHELEMENDIK LIVE O DOHODE PUTIN VS OBAMA.Je to jeho osobné video,ktoré dal na youtube pred troma týždnami.I ked nečakane zomrel minulý týždeň :(( ,bol to spisovatel ruského pôvodu žijuci v Blave.Možno to aj všetko lepšie pochopíte,hlavne Rusko a USA.A možno aj lepšie niektorí pochopíte čo chce Milan povedat.Milan ty si tiež asi o niektorích veciach vedel,prípadne tušil.Vo videu hovorí samozrejme v slovenčine.S pozdravom Jozef

 7. Nazdar Milan, veľmi dobré informácie z prvej ruky a vidno, že Krym má fakt niečo do seba. K tej politike by som sa tiež rád vyjadril, keďže ja takisto prehnane nedržím ani jednej strane, no snažím sa naozaj vidieť situáciu aká je. Na jednej strane je pravda, že Krymčania sa majú lepšie a je môžné, že dovtedy tam peniaze neprúdili a boli tam snahy naučiť ľudí ukrajinčinu, čiže s tým ľudia neboli očividne spokojní. No na druhej strane, máme nejaký poriadok, ktorý na svete funguje a rôzne intervencie západu tiež neboli veľmi oprávnene, no na druhej strane ani jeden západný štát si nič neanektoval čo Rusko spravilo. Písal si príklad o BB, je to pochopiteľné čo si napísal, avšak medzinárodný systém funguje komplikovanejšie a preto, keby sa takéto veci diali pravidelne tak tu máme zas svetovú vojnu. Predstav si referendum v Dunajskej Strede alebo Šamoríne o pripojení k Maďarsku, asi ti nemusím písať ako by väčšina tamojších ľudí hlasovala. Predstav si, že by tam maďarská armáda nabehla s argumentom, že sa na juh Slovenska málo investuje, tak teda zorganizujeme referendum. Hmm no, pecka, tuším, že ako Slovák by si s tým taktiež nesúhlasil. Neviem, aký máš názor na Kosovo ale predpokladám, že taký, že malo ostať Srbsku. Ja si to myslím tiež, ale s tým, že Krym mal ostať Ukrajine, keďže keby sa každá menšina chcela oslobodzovať tak na svete máme vojnu a bordel. Na druhej strane si však myslím, že Krym Rusov bolí čím viac, kedže sa s Rusmi rozprávam a hovoria mi, že situácia tam sa od vojny na Ukrajine stáva horšou a horšou a ekonomické analýzy expertov nepovažujem za nejakú západnú propagandu. Viem, že ty žiješ v Moskve, ale tá sa zrejme s ostatkom Ruska porovnávať nedá.

  Inak treba to naozaj brať iba ako konštruktívnu diskusiu. Inak lovu zdar a nech sa ti darí vo všetkom čo robíš Milan!

  S pozdravom,
  Dávid

  • Ahoj David,

   Aj ked je toto blog o zvadzanie a nie o politike, napriek tomu odpoviem argumentami:
   – Najvaznejsi argument je ten, ze sa bavime o Krime a nikto z nas nevidi do politiky. No ja som tam aspon bol, ty nie.
   – “ ani jeden západný štát si nič neanektoval čo Rusko spravilo“ – Zapad anektoval celu vychodnu EU a spravil z nas koloniu. Sice sme akoze na papiery samostatny stat, no sme absolutne pod kontrolou zapadu. Nemoze sami absolutne nic, vsetky strategicke podniky patria firmam na zapade a zapad z nas drancuje ovela ovela viac ako mi tie jeho siesne dotacie, ktore aj tak musia byt pouzite iba na to, na co nam zapad povoli. Plus: Zapad tu predava svoje podradne vyrobky (je dokazatelne, ze su nizsej kvality ko na zapade, hoci ta ista znacka: Coca-cola, cokolada, kava, pracie prostriedky, atd.)
   – „referendum v Dunajskej Strede alebo Šamoríne o pripojení k Maďarsku,“ Dunajska streda nikdy nebola samostatna republika. To sa neda ani len porovnat. Ale ak to chces porovnat, tak OK. Co myslis, ak by v Bratislave vypukol krvavy puc a zacali by vsade na SVK zabijat slovenskych Madarov, myslis ze Madary by to nechali len tak? Tomu hadam ani sam neveris.
   – „Predstav si, že by tam maďarská armáda nabehla s argumentom, že sa na juh Slovenska málo investuje“ Rusi tam neprisli s argumentom, ze tam Ukrajinci malo investuju. Krymcania sa obavali toho, co sa prave dialo v Kyjeve a nechceli na Kryme americku zakladnu. A tiez tam bol problem s tatarmi. Ono to nie je take cierno-biele. Treba mat rozhlad, aby to clovek pochopil v komplexe.

   S pozdravom, Milan

  • máš pravdu, západ neanektoval;
   západ kolonizoval a vyciciaval

 8. Škoda, že jsem se na Krym nestihl podívat ještě když byl ukrajinský. Teď už je to pro mě příliš komplikované. Odrazují mě víza a komplikovaná doprava.
  Neznáš nějakou ukrajinskou alternativu českých amateri.cz?

  • Ahoj Peter.

   Ano mas pravdu, pre Europanov je to trochu obtiazne. Ked zrusia sankcie, tak to bude dobre.
   Ale aby som bol uprimny, tak to ani moc nechcem. Lebo potom sa tam nenahrnu rohlici zo zapadnej EU. Takto uz zlikvidovali Rigu a Baltske staty a teraz to likviduju Ukrajinu. Ja si praveze zelam, aby to takto zostalo a aby ludia aj nadalej mali strach tam ist. To sa musi vidiet, ze je to tam uz teraz uplne perfektne. Takze cim menej muzov o tom bude vediet, tym lepsie pre odvazlivcov.

   S pozdavom, Milan

   • Úplne s tebou súhlasím Milan, keď zrušia sankcie hneď sa to tam preklobáskuje ako na Slovensku. Potom budeme musieť chodiť ešte ďalej do nejakého Kazachstanu alebo kde. Hranice a víza sú z tohoto hľadiska dobrá vec. Starší chalani v Blave okolo 35-40 rokov mi vraveli že po revolúcii sa tu nadrbalo tolko rakúšanov, nemcov atď. Ale stále sa to ešte dalo kým sme nevystúpili do EU a potom do šengenského priestoru. Teraz tu môže chodiť hocikto a brať naše baby za hranice, nehovoriac o tom že aj baby samotné ak vedia trochu jazyk tak idú doprdele odtiaľto. Na druhej strane im to ani nevyčítam, sme jeden z najslabších článkov EU, vyváža sa tú odpad (potraviny) a zostávajú to poväčšine len tí menej schopní a sedláci (bez urážky). Je to smutné ale je to tak a zmení sa to len ťažko v dohľadnej dobe.

    Už aj na Ukrajine je vidieť že ju západ poznačuje ale stále je to ešte na dosť dobrej úrovni. Vdaka tebe som ju objavil, máš moje uznanie a vďaku…..a možno aj pivo ak sa niekedy v Odesse alebo kde uvidíme :D

    • Ahoj Martin

     Treba cestovat, ale treba aj bojovat. Vela chalanov zostava na SVK.. zial. Ale klucom je, pochopit a aplikovat Umenie Zvadzania. A to je vsade rovnake. Ide len o to, ze niekde to ide lahsie a niekde tazsie.

     S pozdravom, Milan

  • Ahoj Petr, keď chceš Ukrajinu s ľahkými úlovkami a sexom hneď prvý večer, Kyjev, Uzhorod, Lvov sú stále dostupné a typicky „ukrajinské“. Krym bol ukrajinský len na papieri kvôli ukrajinskému židovi chruščovovi, ktorý ho „daroval“ počas svojho vládnutia.

 9. aký máš názor na kazantip ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.